Jak przekierować stronę WWW opartą na Joomla 2.5?

Po przeniesieniu strony WWW (Joomla 2.5) w inną lokalizację trzeba zrobić przekierowania.  Przekierowanie typu 301 jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia pozycjonowania strony, gdyż oznacza Moved Permanently (trwale przeniesiony).
Ja przeprowadzam się z podstrony firmowej www.geo-metric.pl/geospot na  swój serwer www.geospot.pl.
Aby w Joomla 2.5 zadziałały przekierowania (w plik .htaccess), trzeba włączyć w zapleczu korzystaj z mod_rewrite:

mod rewtite

 

OCZYWIŚCIE ROBIMY TO W STAREJ LOKALIZACJI (uwaga zrzut jest z nowej lokalizacji www.geospot.pl)!!!

Następnie w głównym katalogu tworzymy plik .htaccess , a w nim robimy przekierowanie na nowy adres:

RewriteEngine on
RewriteRule (.*) http://www.geospot.pl/$1 [R=301,L]


Takie przekierowanie jest idealne, jeśli nie zmieniamy struktury strony, gdyż np. www.strona2.pl/artykul1 jest przekierowany na taki sam w drugiej lokalizacji www.strona2.pl/artykul1 .
 Należy pamiętać o atrybutach pliku .htaccess, ma mieć wartość 604. Ja korzystam z filezilla, można za pomocą tego programu i kopiować pliki na ftp ,ale także edytować pliki zdalne (na ftpie) i zmieniać ich atrybuty:

filezilla prawa dostepu

Po tych zabiegach nie będziemy już widzieć naszej strony pod starym adresem, także nie zalogujemy się do zaplecza. Należy utrzymywać stary adres, przynajmniej do momentu, gdy Google nie przeniesie swoich linków na nową lokalizację. Zbyt wczesne zlikwidowanie spowoduje utratę linków, które były w wyszukiwarkach.
Teraz w nowej lokalizacji włączam na zapleczu mod_rewrite, następnie w katalogu głównym zmieniam htacces.txt na .htaccess i dodaję:

RewriteEngine On

RewriteCond %{REQUEST_URI} ^\/atrykuly/internet$
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^$
RewriteRule ^(.*)$ http://www.geospot.pl/atrykuly/internet-sieci [L,R=301]


Zatem, nieistniejący artykuł www.geospot.pl/atrykuly/internet jest przekierowany na http://www.geospot.pl/atrykuly/internet-sieci , oczywiście jest to przekierowanie typu 301 aby pan Google „przeprowadził się na stałe”. Można dodawać kolejne wpisy, jeśli są potrzebne. To bardzo dobra regułka, jeśli zmieniła nam się struktura strony. Takie przekierowanie można robić także na zapleczu Komponenty/przekierowania. Jednak nie polecam, bo jak sądzę (nie weryfikowałem) nie jest to przekierowanie stałe. Warto zaglądać od czasu do czasu do tego modułu, gdyż widać  nieaktualne linki,  które należy obsłużyć (przekierować)
Przy okazji dodałem jeszcze jedno przekierowanie 301, które powoduje, że Google widzi wszystkie nasze strony pod adresem www.geospot.pl ,a nie część pod geospot.pl, a część pod www.geospot.pl.  Jeśli tego nie zrobimy to Google widzi naszą stronę jako dwie strony, co nie jest wskazane z punktu widzenia SEO.

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^geospot.pl
RewriteRule (.*) http://www.geospot.pl/$1 [R=301,L]

Ewentualnie na odwrót przekierować na „bez www.” dodając następujący kod:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} www.geospot.com
RewriteRule (.*) http://geospot.com/$1 [R=301,L]

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright ©   Mariusz Morańda   Wszystkie prawa zastrzeżone